Walentynkowy prezent dla mężczyzny

Prezent na Walentynki dla mężczyzny to często kwestia rodząca wielkie dylematy. Mężczyźni najczęściej kupują sobie wszystkie gadżety i przedmioty, których potrzebują, a niepraktyczne podarunki w ich przypadku nie spotykają się ze zbyt wielkim uznaniem. Jeśli jednak mężczyzna przepada za książkami, kolejna pozycja, która pochłonie go bez reszty może okazać się bardzo dobrym pomysłem.

“Stalingrad”

“Stalingrad” Antony’ego Beevora to wciągająca od pierwszych stron historia jednej z największych bitew miejskich wszech czasów. Wbrew paktowi Ribbentrop-Mołotow, który zakładał brak agresji między Związkiem Radzieckim i Trzecią Rzeszą, w 1941 roku Hitler postanowił zaatakować sojusznika. Z czasem okazało się, że był to jego największy błąd podczas tej wojny, a skutkiem była wielka przegrana, okupiona setkami tysięcy ofiar po stronie niemieckiej. Już w grudniu tego samego roku rozpoczęło się oblężenie Leningradu, które miało potrwać 900 dni. Dwa lata dzieliły Niemców od największej bitwy pancernej o Kursk, która miała rozegrać się w 1943 roku. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami doszło do bitwy, której przebiegu nie sposób sobie wyobrazić i która stała się symbolem zwycięstwa nad Wehrmachtem na całym świecie.

Bitwa o Stalingrad

Bitwa o Stalingrad rozpoczęła się pod koniec 1942 roku i trwała jedenaście tygodni. Naoczni świadkowie mówią o tygodniach największej masakry, w jakiej wzięli udział, a wszyscy, którzy przeżyli, budzili powszechny podziw. Nieprzygotowani na niemiecką zimę Niemcy wbrew zakazom podnosili białe flagi albo na głos wyznawali miłość Hitlerowi i strzelali sobie w skroń. Ludzie zdobywali mięso z poległych koni, a w ruinach miasta, którego mieszkańcy w dużej mierze nie zdążyli się ewakuować, trwała rywalizacja pomiędzy doskonałymi snajperami. Zwycięstwo Armii Czerwonej urosło do rangi wielkiego symbolu, z którego cieszyli się wszyscy wrogowie Hitlera. Aż 90 000 żołnierzy niemieckich wzięto do niewoli, z czego tylko 5% przeżyło sowieckie łagry. Antony Beevor z wielką precyzją opisuje wydarzenia tamtych tygodni, a także ich przyczyny i finalne skutki.